Link to American History & Genealogy Project
Henderson County Genealogy
Henderson County, Illinois   
History & Genealogy   

Index Page | Available Records | Additional Searches | Online Records | Queries | E-Mail List | Maps & Such
Look Ups | Photo Album | This and That | Neighboring Counties | Helpful Links

The following two articles deal with the Civil War draft quotas for Henderson County. The first is dated; the second is not. If anyone knows when it appeared, please let me know.

November 24, 1864

Henderson County Draft

The following names were drawn in
Quincy on Thursday last, which com-
pletes the list of drafted men for this
county:

District 55 Walnut Grove and Bedford - Quota 26

    1. John H. Atkins
    2. Edward Jones
    3. I.V.C. Gulick
    4. Harvey Hays
    5. Charles Cousins
    6. James Greenleaf
    7. James Boggs
    8. Hiram A. Dayton
    9. Henry B. Pendarvis
    10. Jacob Frank
    11. Henry W. Hendrix
    12. Thomas A. Goodright
    13. William Dean
    14. William K. Powlson
    15. Alexander Magee
    16. Solomon Rodman
    17. William Addington
    18. Samuel King
    19. Thomas Harden
    20. John Johnson
    21. Hezekiah Butler
    22. Saben Fisher
    23. Willard Hindman
    24. John Lowrey
    25. William Rankin
    26. Thomas Bell
    27. Levi Groseman
    28. Willis Lovett
    29. Elisha Haygood
    30. Thomas Waters
    31. Leander V. Otis
    32. Christian V. Snader
    33. Wm .J. Schanck
    34. Soloman Carnes
    35. James Chapman
    36. Wm Walden
    37. Lee Dean
    38. Henry Adair
    39. Joseph Hall
    40. John Stump
    41. Charles Barnett
    42. Aaron Johnson
    43. George Lester
    44. Wm H. Clements
    45. Samuel Chapin
    46. Patrick Powers
    47. George Adair
    48. John Brown
    49. Loring A. Lacy
    50. Michael M. Field
    51. Klijah (?) Miller
    52. James Garrett

District 56 – Terre Haute and Dallas – Quota 16

    1. Oliver P. Jolly
    2. James Gambron
    3. Alex’r Bartram
    4. David Logan
    5. Peter Clark
    6. John Mohr
    7. Levi Hawkins
    8. Isaac F. Knowles
    9. Samuel C. Haut (?)
    10. Wm Marshall
    11. Andrew Geaton
    12. Thomas Teesdale
    13. Hellen (?) Kemp
    14. Tho’s McMurry
    15. John Bell
    16. Carnsby Duncan
    17. Tho’s Neighbors
    18. John Q. Archer
    19. Wm Cassen
    20. John Horral
    21. Poster Dickey
    22. Joseph Long
    23. J.W. Berkshire
    24. John Sheekford
    25. Geo Green
    26. James Neighbors
    27. Charles E. Jenkins
    28. Joseph Swinehart
    29. Francis Harris
    30. Job E. Bugister
    31. Paris D. Campbell
    32. Trueman Tucker

District 57 – Warren & Honey Creek – Quota 14

    1. Henry H. Morgan
    2. Jacob Shafer
    3. Martin Cox
    4. John Scoffeld (?)
    5. Michael Cahill
    6. David Smith
    7. James Whitney
    8. Fred’k Cariz
    9. John Smithwick
    10. John Harris
    11. John W. Westfall
    12. William Gorrell
    13. Roland Ward
    14. Jacob King
    15. Lewis Davids
    16. John Dehavon
    17. Warren Kemp
    18. Wm Zeigler
    19. Edward Giddings
    20. Henry Autagar (?)
    21. Wm Avaugh
    22. Wm Curry
    23. Wm Marsden
    24. Wm Sloan
    Charles Apt
    Orin More
    Wm M. Cogwell
    Owen P. Richards

District 59 – South Henderson & Olena – Quota 17

    1. John H. Baker
    2. Geo D. Lort (?)
    3. Patrick Sheady
    4. James Applebee
    5. Allen Duff
    6. Charles Vanestine
    7. Hiram Tweed
    8. Lemuel Wasey
    9. Michael Sullivan
    10. Farman Baldman
    11. Harrison Minich
    12. James H. Deat
    13. Joseph Young
    14. Lewis Watson
    15. Henry Muler
    16. Geo W. Shanks
    17. N H Jamison
    18. F Galbraith
    19. V K Rider
    20. Albert Purdy
    21. W P Wall
    22. F R Martin
    23. H M Young
    24. Samuel McClain
    25. John Cook
    26. James Rodman
    27. Sam’l W Black
    28. Joseph White
    29. James M. Gunter
    30. James Marks
    31. Henry McEllary
    32. Michael Ridluy
    33. L D Colyer
    34. E M Reynolds

District 60 – Greensville & Biggsville – Quota 27

    1. J V W Ackerman
    2. Martin Smith
    3. James Meloy
    4. Henry Wixford
    5. James H Glenn
    6. John B. Ellett
    7. Matt’w R Foster
    8. Jon’han Endicott
    9. Patrick McGee
    10. Wm Gallaway
    11. Jas W Harbinger
    12. Robert A. Toler
    13. Henry McClain
    14. John Tannry
    15. James Steel
    16. Frank Kirk
    17. Thomas G Hogg
    18. John J. Burress
    19. George Peteorra
    20. Owen M. Rogers
    21. Elisha Huss
    22. Perns S Carter
    23. Dennis McHenry
    24. John M. McClain
    25. John Gibbs
    26. John M Duncan
    27. Ben H. Martin
    28. Benj Edson
    29. John Murphy
    30. Elwood Kay
    31. William Fickle
    32. Wm Parkason
    33. Olassen Reese
    34. James Reynolds
    35. Hugh McDonald
    36. L D McMullin
    37. Wm H Pence
    38. Geo W Hail
    39. Alex’r Ogsburg
    40. Tho Mullenberg
    41. Charles Foster
    42. James Hays
    43. Pleas Armstrong
    44. Wm McCoy
    45. W E Taliaferro
    46. Jas K McCaw
    47. Geo W Rigby
    48. Tor Fitzsimmons
    49. W H H Gordon
    50. Jas M Campbell
    51. Aaron Dexter
    52. Marion Mickey
    53. James Warren
    54. John Reid


THE LAST DRAFT

Another draft was made last week at
Quincy, to fill up the deficiency for
HENDERSON COUNTY

Walnut Grove and Bedford - Deficit 5
    Michael McGowen
    Cleland W. Ward
    W. Maynard
    George Clements
    William Caldwell
    Robert Rodman
    Cage Thompson
    Jaques Voorhees
    George Walton
    Jos P. Reddick

Terre Haute and Dallas - Deficit 5
    A.L. Mudd
    Benjamin Goff
    Oliver Edmunds
    Bial Hull
    John McDonald
    Paul Vandervort
    Thomas Lawrence
    Andrew J. Ewing
    Christian Owsley
    Jacob Brewer

Warren and Honey Creek - Deficit 4
    Henry B. Miller
    H.D.N. McMillen
    Henry Cambron
    Michael Welch
    James Vaughn
    Andrew Smith
    Theodore Smith
    William Hawes

South Henderson and Olena - Deficit 3
    Jasper M. Ryason
    Edward Newlan
    Charles Oliver
    Charles A. Martin
    John J. Kemp
    William H. Black

Greenville and Biggsville - Deficit 2
    Edwin A. Gilbert
    William Fair Jun'r
    Elijah P. Dunham
    Daniel Taylor



Index Page | Available Records | Additional Searches | Online Records | Queries | E-Mail List | Maps & Such
Look Ups | Photo Album | This and That | Neighboring Counties | Helpful Links | Email me

Copyright 2006 by Connie Lovitt Bates


If this website has provided you with useful information,
please consider making a tax-deductible donation to USGenNet to help keep sites like this online.