Chataigne's North Carolina State Directory and Gazetteer: 1883-84

Compiled and published by J. H. Chataigne. Price, $5.

Alfred Williams, Bookseller, Raleigh, N.C.

Entered according to act of Congress, in the year 1883,
in the Office of the Librarian of Congress in Washington, D.C.


Our generous donor: JAMES L. Spencer



BEAUFORT COUNTY CHAPTER - Only



* BEAUFORT COUNTY OFFICERS

Clerk Superior Court, Goethe Wilkens
Commisioners, (chairman) Wm. J. Bullock, O. H. P. Tankard, Henry Bonner,
     O. K. Stilley, J. A. Staton
Coroner, Willia Baynor
Register of Deeds, Arthur Mayo
Sheriff, Robert T. Hodges
Solicitor (county), vacant - to be elected in Feb'y, '83
Solicitor (district), John H. Blount
Surveyor, Henry F. Price
Standard Keeper, W. B. Campbell
Treasurer, Robert T. Hughes
County Examiner, vacant - to be elected in Feb'y, '83

* COURTS

Superior Court meets 9th Monday after the 4th Monday
in March and September of each year.
Inferior Court, 1st Monday in May and September.
Commisioners meet 1st Monday in each month.

* MAGISTRATES

Aurora - J. R. Calloway, W. H. Cunningim.
Bath - G. Watkins, J. W. Bower, J. A. Ogden
Blount's Creek - J. R. Moore
Chocowinity - W. H. Buck
Edwards Mill - Burton Stilly
North Creek - Wm. Gaylord, John W. Stewart
Pantego - W. J. Bullock, Alvin Jones, T. W. Phillips, Ira H. Topping
South Creek - J. N. Harper
Washington - T. H. Blount, G. L. Buckman, W. B. Campbell, M. Congleton,
     N. S. Fulford, R. T. Hodges, W. H. Patrick, O. H. P. Tankard,
     J. T. Windley, H. N. Waters, P. P. Wilkinson, R. W. Wharton,
     J. T. Winfield
Yeatesville - W. B. Campbell, Jr., A. W. Satterthwaite

* ATTORNEYS-AT-LAW

Brown, Geo H. Jr.   Washington
Potts W A Jr.       Washington
Rodman W B          Washington
Shepherd J E        Washington
Simmons E S         Washington
Small J H           Washington
Sparrow G A         Washington
Sparrow T A         Washington
Warren Chas F       Washington
Wharton R W         Washington

* AUCTIONEERS

Johnson P H         Pantego
Rumley Gilbert      Washington

* BAKERS and CONFECTIONERS

Brown T F           Washington
Frizzle W Scott     Washington
Skinner R Q         Washington

* BANDS of MUSIC

**Excelsior Cornet Band (The)
     Andrew Brown leader, Washington
Washington Cornet Band (The)
     G E Buckman leader, Washington

* BARBERS

**Dibbrell S         Washington
Miller A M          Washington

* BILLIARDS

Shelton R S         Washington

* BLACKSMITHS and WHEELWRIGHTS

Allegood Abner      Washington
Buck William H      Chocowinity
Hawkins Langley     South Creek
Hodges Benjamin     Washington
Latham S S          Pantego
Moher C             Pantego
Moore Noah W        South Creek
Myers J D           Washington
Phillips T W        Pantego
Randolph Charles    Washington
Satterwait C W B    Leechville

* BOARDING

Brooks Jno S        Leechville
Clark Walter        Pantego
Cunninggin Wm H     Aurora
Edwards Joseph      Edwards' Mill
Howell G W          Pantego
Hughes N C Rev      Chocowinity

* BOOTS and SHOEMAKERS

Habourn Z           Washington
**Price S S          Washington

* BRICK MANUFACTURERS

Crary Frank         Leechville

* BUTCHERS

Buck Isaac          Washington
Pate Isaiah         Washington
Phillips & Roberts  Washington
Pilley J L          Washington
Tripp Ro            Washington
Wolford Geo         Washington
Wright & Bro        Washington

* CARPENTERS and BUILDERS

Campen William T    South Creek
Davis B K           Leechville
Edwards John        Chocowinity
Edwards Lacey       Chocowinity
Gardner F J         Washington
Gerkin J E          Leechville
Grist Lewis         Chocowinity
Harding Stephen     Chocowinity
Hulse Jonah         South Creek
Perry J R           Pantego
Porter Thomas       Pantego
Smithwick McKinsy   Leechville
Walling Wm          Washington
Warren Ed           Pantego

* CATTLE DEALERS

Bateman H           Leechville
Flynn Cornelius     Pantego
Selby Tolly         Aurora
Wiswall Howard      North Creek

* CARRIAGE and WAGONMAKERS

Long Edward         Washington
Randolph C T        Washington

* COMMISSION MERCHANTS

Brown G H           Washington
Gaskill G M         Washington
Hoskins B S         Washington
Peterson & Co       Washington
Shaw W W            Washington

* COOPERS

Jones D L           Pantego

* DENTISTS

Godwin J B          Washington
Snell Henderson     Pantego

* DISTILLERS - TURPENTINE

Potts Jos Son (Agt) Washington

* DISTILLERS - WHISKEY

Gallagher C K       Washington

* DRUGGISTS

Blount Wm A         Washington
Bogart D N          Washington
Brown C M           Washington
Gallagher F         Washington
McDonald Jno        Washington
Swindell G L        Pantego
Taylor David T      Washington

* DRY GOODS and NOTIONS

Crabtree A P        Washington
Hoffman J           Washington
Mayo Jno W          Washington
Morris H & Bros     Washington
Rund S J            Washington
Swindell & Burhans  Washington
Thomas A W          Washington

* FERTILIZER AGENTS

Baugham W P         Washington
Hodges Robert T     Washington
Hoyt E S            Washington
Taylor C W          Washington

* FURNITURE and UNDERTAKERS

Simmons Jas O       Pantego

* GENERAL MERCHANTS and TRADESMAN

Adams O F           Washington
Alligood R E        Latham's Cross Roads, GM
Aycock C P          Pantego, GM
Bateman W H         Leechville, GM
Baynor Eli          Leechville, GM
**Bell & Pedin       Washington, GM
Bergeron R          Aurora, GM
Bishop J T          North Creek, GM
Bonner Bros         Durham Creek, GM
Bonner Jno B        Aurora, GM
Bonner L D          Durham Creek, GM
Bonner M H          Washington, GM
Bonner & Guilford   Pearl, GM
Boyd T R & Co       Edwardsville, GM
Boyd W W            Yeatsville, GM
Bridgeman O B       Aurora, GM
Bridgman Seth       Washington, GM
Bryan Joseph B      Aurora, GM
Buchanan A M        Washington, GM
Buckman J F         Washington, GM
Burbage J W         North Creek, GM
Campbell C A        Yeatesville, GM
Cherry W T          Lathan's X Roads, GM
Clark Walter        Pantego, GM
Colbert, Hardison & Co   Washington, GM
Farrow D H          Washington, Grocer
Flynn & Howell      Pantego, GM
Fowle S R & Son          Washington, GM
Gaylord E W         Pantego, GM
Gibbs M P           Bath, GM
Godley T J          Yeatesville, GM
Harrison T J        Edwardsville, GM
Hope Jno N          Haslin, GM
Hoyt E S            Washington, GM
Jarvis J E          Washington, Cigars &c
Johnson B F         Pantego, GM
Johnson Bros        Pantego, GM
Lichtenstein D & Co Washington, Grocers
Minor R W           Washington, GM
Morgan W H          Hunter's Bridge, GM
Morton W B & Co     Washington, GM
Morton W Z          Washington, GM
Overton A P         Pantego, GM
Peterson E          Washington, GM
Pinkahm L H         Washington, GM
Potts Jos Son (ag't) Washington, Naval Stores
Ross E A       Washington, GM
Sadler N W & Bro    Leechville, GM
Shaw Wm Capt        Washington, GM
Skittlethorpe J M   Bath, GM
Sparrow A           Yeatesville, GM
Spencer & Bro       Washington, GM
Springer S W & E D  South Creek, GM
Stilley A           Edwardsville, GM
Stilley Bros        Washington, GM
Thomas A W          Washington, GM
Topping & Bro       Pantego, GM
Tuthill E           South Creek, GM
Von Eberstein Frederic H  Chocowinity, GM
**Ward J             Washington, Grocer
Watson Bros         Aurora, GM
Watson James        Aurora, GM
Watson & Selby      Aurora, GM
Way D C             Leechville, GM
Weston C H          Washington, GM
Whittey S B         Hunter's, GM
Wilkinson W H       Leechville, GM
**Williams F M       Washington, GM
Windley W A         Pantego, GM
Wolfenden Frederic  Chocowinity, GM
Wright J H          Washington, Grocer
Wright M J          Washington, Grocer

* GUNS and LOCKSMITHS

Holtzscheiter F J   Washington

* HALLS and THEATRES

Washington Hall     Washington

* HARDWARE

Fulford N S         Washington

* HOTELS

Eagle Hotel (The),
     Sarah Dixon    Washington
Merchants O F Adams Washington
River View Hotel,
     M B DeMille    Washington

* INSURANCE AGENTS

Clark Walter             Pantego
Montgomery R G           Washington
Von Eberstein William H  Chocowinity

* LIME MANUFACTURERS

Styron A W          Washington

LIVERY & HIRING STABLES

Chauncey J G & Bro  Washington
Hill Geo H          Washington
Tankard W M         Washington

* LUMBER DEALERS

Blade & Evans       Bath
Camp --             Yeatesville
Fowle S R & Son     Washington
Knight J R          Leechville
Pickles Bros        Leechville
Rhine Edward        Leechville
Springer S W & E D  South Creek
Way D C & Co        Leechville
Winfield James T    Chocowinity

* MACHINISTS

Baughan W P         Washington
Gaskins G H         Pantego
Hand G W            Pantego

* MILLINERY

Bell A.E. Mrs       Washington
Flynn Mattie H Mrs  Pantego
Lipscomb V E Mrs    Washington
Overton A P Mrs     Pantego
Quinn E J Mrs       Washington

* MILLS - CORN

--, W B Blount             Chocowinity
--, Boyd George            Long Acre
--, Carrow S T             Washington
--, Eborne J R             Beaver Dam
--, Edward Joseph          Durham Creek
--, Harris & Morris        Hunter's Bridge
--, Robert Harrison        Tranter's Creek
--, F P Hodges             Old Ford
--, C W Mixon              Blount's Creek
Oregon,
 S W & E D Springer        South Creek
Way's, D C Way             Haslin

* MILLS - FLOUR and GRIST

Chocowinity,
 Frederic von Eberstein     Chocowinity
Pantego, Walter Clark       Pantego
Washington Grist Mills (The),
 J & R B Havens             Washington

* MILLS - RICE

Washington Rice Mills,
 Norwood, Giles & Co        Washington

* MILLS - SAW and PLANING

Archibald W N               Washington
Aurora, S & J Whitehurst    Aurora
--, S T Carroll             Chocowinity
Chocowinity,
 Frederic H Von Eberstein   Chocowinity
Clark's, Walter Clark       Pantego
--, Joseph Edwards          Durham Creek
--, William Hardison        Trant's Creek
Kugler, G W & Son           Washington
--, C W Mixon               Blount's Creek
Oregon, S W & E D Springer  South Creek
Short E M                   Washington
--, Way & Co                Leechville

* NEWSPAPERS

North State Press (The),
 Jno H Small editor and prop'r,
 (Democratic), (weekly)           Washington
Watch Tower (The),
 (religious), (semi-monthly),
 J L Wingfield editor and prop'r  Washington

* PAINTERS - HOUSE and SIGN

Lowe William        Leechville
Durand F            Washington

* PHOTOGRAPHERS

Satterthwaite F B   Washington

* PHYSICIANS

Blount Wm A         Washington
Bonner Thomas P     Aurora
Bullock W J         Pantego
Eborne J            Yeatesville
Gallagher F         Washington
Lincoln C B         Pantego
McDonald John       Washington
Nicholson S T       Washington
Nicholson W T       Washington
Peterson William    Aurora
Sparrow Thomas      Aurora
Stilley Burke       Edwardsville
Taylor David T      Washington
Telfair William     Yeatesville

* REAL ESTATE AGENTS

Montgomery R G      Washington

* SADLERS and HARNESS MAKERS

Daw J T             Pantego
Phillips & Co       Washington
Warren T E          Washington

* SALOONS

Bailey G H          Washington
Cherry R J & Co     Washington
Gordon D J          Washington
Gordon W T          Washington
Lockyar C J         Washington
Mayo John W         Washington
Scott Winfield      Washington
Simmons D S         Washington
Waters A T          Washington

* SCHOOLS and COLLEGES

Aurora Academy,
 Miss Mary S Long        Aurora
Dimmock M M Mrs          Washington
Edwardsville Academy,
 R T Bonner              Edwardsville
Griffin Hattie Miss      Washington
Idalia Academy,
 Miss Ella Bonner        Idalia
Moules Mary Miss         Washington
Pantego Male and Female
 Academy, W J Wingate    Pantego
Trinity,
 Rev N C Hughes          Chocowinity
Washington Academy,
 S D Bagby               Washington

* SEWING MACHINE AGENTS

Jones S S                Washington
Mallison W C             Washington
Minor R W                Washington

* STEAMSHIP COMPANIES

North Carolina Through
 Freight Line (Clyde & Co)
 N C Tatem agt           Washington
Old Dominion S S Co
 Jno Myers Son agt       Washington
Pamlico Pioneer Line (The)
 B S Hoskins owner and manager
 G H Brown agt           Washington
Styron's Tar River Line
 E W Styron propr,
 E D Myers agt           Washington

* STOVES and TINWARE

Hyatt L                  Washington
Mallison W C             Washington

* TELEGRAPH COMPANIES

Tarboro, Greenville and   Washington
 Tel Co, J F Thomas agt   Washington

* WATCHMAKERS and JEWELERS

Bell J N Jr               Washington
Morton J C                Washington


* PRINCIPAL FARMERS

Aurora - B. T. Bonner, J. V. Bonner, Thomas Sparrow, W. H. Cunninggin

Bath - J. H. Archibald, John Archibald, W. N. Archibald, G. F. Adams,
     Beasley Bros., J. B. Skittletharpe, W. Gaylord, W. H. Gaylord

Chocowinity - William H. Von Eberstein, F. H. Von Eberstein, William H. Patrick,
     Churchill Bright, Frederick Gryce, Harvey Bright, Samuel Gryce,
     John Barrow, Sydney Archibald, Robert D. Wall, William A. Blount,
     O. B. Branch, Frederic Wolfenden, Joseph F. Gadley, Joseph Laughinghouse,
     Wiley Gryce, James T. Winfield, W. A. B. Branch

Durham Creek - Thomas Tuten, Charles Bonner 

Haslin - J. F. Latham, D. W. Jarvis, J. T. Wilkinson

Leechville - E. Baynor, W. H. wilkerson, Thomas Wilkerson, D. W. Jarvis,
     D. C. May, John C. Sadler, Alvin Jones, C. F. Clark, Samuel Clark,
     Joseph Paul, Dr. J. F. Latham, George Satterwait, Ed. Rhim, Frank Crary,
     George Dunbar, W. N. Satterwait, Daniel Robinson, James Cahoon,
     C. F. Isirkins, George Howard, Albert Russ, Kelly Voliva, Samuel Davis,
     Lafayette Davis, George Satterwait, Jr., W. D. Sadler, Thomas Manning,
     W. Muse, C. Jones, John W. Hodges, B. K. Davis, Henry Davis, S. C. Bishop,
     F. Davis, T. H. Latham, J. T. Burgess, Henry Hodges, W. H. Bateman,
     Eli Baynor

Long Acre - J. W. Bowen, Ransom Waters, Henry Latham, James Latham, Horace Waters

Pantego - W. T. Spencer, Mrs. R. Blount, Dr. W. J. Bullock, P. H. Johnson,
     M. J. Whitley, E. S. Ratliff, I. H. Topping, M. L. Duke, John C. Jarvis,
     Benjamin Sadler, G. F. Flynn, J. W. Ricks, Hugh Jones, J. R. Bishop,
     F. R. Swindell, Jordan Wilkinson, D. M. Windley, E. S. Waters,
     Frank Duke, Mrs. A. Flynn, S. Flynn, Walter Clark

Richland - J. B. Bryan, J. R. Boyd

South Creek - S. W. & E. D. Springer, E. Tuthill, Philip Brown, E. W. Ives,
     James Brothers, Richard T. Johnson, Alfred Mays, C. Harris,
     J. N. Harper, J. Hulce, John R. Missick, John M. Flowers,
     Samuel E. Potter, Jesse W. Mayo, N. W. Mayo, Jesse B. Mixon,
     C. B. Austin, C. D. Jones, A. Jones, David Godley, H. M. Kerman

Washington - J. W. Smallwood, S. Fleming, T. H. Blount, J. C. Stateman,
     J. R. Gross, R. W. Wharton, James H. Hodges, _ H. Hodges,
     J. C. Gorham, J. C. Singleton, WILLIAM SHAW, Robert Harrison,
     F. P. Hodges, J. L. Brown, W. D. Singleton, Thomas D. Small,
     F. Small, Henry Mish, W. R. Myers, J. H. SMALL, Dr. John My_s,
     W. B. Rodman

Yeatesville - Jackson Bishop, J. Eborne, J. W. Linton, H. D. Satterwait,
     W. B. Windley, R. C. Windley, B. F. Godley

[Copy located in Alderman Library, University of Virginia, Call No. F262.A18;
     very poor condition.]
[Partial information on Beaufort County as found on pages 188-195...
     (purpose of double asterisk ** and capitalized names are not explained)]

Return to Beaufort Co. GenWeb

Our sponsor     USGennet.org logo http://www.USGENNET.Org