Cooperstown, Otsego, NY
Second National Bank
By Holice and Debbie

lgpie4.gif (602 bytes)lgpie4.gif (602 bytes)lgpie4.gif (602 bytes)

THE SECOND NATIONAL BANK

The Bank of Cooperstown was organized Jan. 1, 1853, with the following board of directors: Calvin Graves, Theodore Keese, John H. Prentiss, Frederick A. Lee, Horace Lathrop, Jedediah P. Sill, and George B. Warren. The first officers were: Calvin Graves, president; Theodore Keese, vice-president; Frederick A. Lee, cashier. The capital stock was $150,000.

Nov. 1, 1854, the capital stock was increased to $200,000.

Sept. 13, 1856, Calvin Graves resigned the presidency, and on Sept. 14, F. A Lee was chosen his successor. Sept. 20, Dorr Russell was elected cashier. March 5, 1857, owing to physical disability of the president, the office was declared vacant, and Theodore Keese elected to fill the vacancy. Frederick G. Lee was appointed teller, in 1857. John H. Prentiss was elected vice-president Sept. 27, 1858; the president, Theodore Keese, died, and on Oct. 19 John H. Prentiss was elected to fill the vacancy. Ansel C. Moore was elected vice-president.

The board of directors elected May, 1859, were John H. Prentiss, Ansel C. Moore, Harvey Strong, Schuyler Crippen, Samuel M. Shaw, Jedediah P. Sill, George B. Warren, Horace Lathrop, George W. Chase, William E. Cory, and G. Pomeroy Keese. John H. Prentiss was elected president, and Jedediah P. Sill vice-president. July 16, 1861, John F. Scott was elected a director in place of John H. Prentiss, deceased. Jedediah P. Sill was elected president, and G. Pomeroy Keese vice-president, to fill vacancies. May 5, 1862, Dorr Russell was chosen in place of George W. Chase. July 28, 1862, Luther I. Burditt was elected a director in place of Horace Lathrop, deceased. January 6, 1864, William H. Clinton was elected a director in place of S. M. Shaw, resigned.

The Second National Bank of Cooperstown was organized Jan. 18, 1864, with a capital of $100,000. The first board of directors were Jedediah P. Sill, . Pomeroy Keese, William M. Clinton, Dorr Russell, Luther I. Burditt, Schuyler Crippen, William E. Cory, John F. Scott. Jedediah P. Sill was elected president; G. Pomeroy Keese, vice-president; Dorr Russell, cashier.

May 6, 1865, the capital stock was increased to $300,000.

Sept. 15, 1865, the business of the Bank of Cooperstown was transferred to the Second National Bank of Cooperstown.

Feb. 1, 1866, David A. Avery was appointed teller, in place of Frederick G. Lee, resigned. Aug. 1, 1867, David A. Avery was elected cashier, in place of Dorr Russell, resigned, and Adrian Foote was appointed teller. Jan. 14, 1868, Frederick G. Lee was chosen director, in place of Dorr Russell. Sept. 1, 1868, Frederick G. Lee was appointed teller, in place of Adrian Foote, resigned. May 1, 1869, Benjamin M. Cady was appointed teller, in place of Frederick G. Lee, resigned. January 18, 1870, David Wilbur and Andrew Shaw were chosen directors, in place of W. M. Clinton and F. G. Lee.

March 9, 1872, by a vote of the stockholders, the number of directors was increased to nine. At a meeting of directors held that day, appropriate resolutions were passed on the death of the Hon. Schuyler Crippen, a member of the board. D. A. Avery was elected a director in his place. May 1, 1872, F. G. Lee was chosen cashier, in place of D. A. Avery, resigned, and B. M. Cady was appointed assistant cashier. Oct. 1, B. M. Cady resigned as assistant cashier, and D. A. Avery was appointed in his place. Jan. 14, 1873, Marcus field was added to the board of directors, making the ninth member. Nov. 3, 1873, F. G. Lee resigned as cashier, and D. A. Avery was elected. Jan. 1, 1974, B. M. Cady was appointed assistant cashier. Jan. 13, B. F. Murdock was elected a director, in place of J. P. Sill, resigned. Jan. 13, J. P. Sill resigned the office of president on account of ill health. G. Pomeroy Keese was elected president, and L. I. Burditt vice-president. Sept. 28, 1875, resolutions were passed on the occasion of the death of J. P. Sill, late president. Jan. 11, 1876, Robert Quaif was elected a director in place of John F. Scott. Sept. 4, 1876, B. M. Cady was elected cashier, in place of D. A. Avery, resigned; H. L. Hinman appointed teller. Jan. 9, 1877, Hon. H. Sturges and Caleb Clark were elected directors, in place of Marcus Field and D. A. Avery. The present officers of the bank are as follows: G. Pomeroy Keese, president; Luther I. Burditt, vice-president; Benjamin M. Cady, cashier; H. L. Hinman, teller. William E. Cory, Andrew Shaw, Robert Quaif, David Wilbur, B. F. Murdock, H. Sturges, and Caleb Clark, directors. (The History of Otsego, NY, by Duane Hamilton Hurd, 1878)

lgpie4.gif (602 bytes)lgpie4.gif (602 bytes)lgpie4.gif (602 bytes)

You are the 1923rd Visitor to this USGenNet Safe-Site™ Since March 9, 2001.

1384 visitors before this counter was changed

Transcribed by Holice B. Young

Copyright Debbie Axtman and Holice B. Young

December 24, 1999

[Otsego History and Genealogy][NY History and Genealogy]