Seminole County School Records

Butner, Oklahoma

Taken from the Year Book
“The Eagle”
 1947-1948

Submitted by Eulala Eulalap@aol.com

Administration: 

Earl Dixon, Principal	
Paul Martin, Superintendent

School Board:

M.G. Yeisley, Clerk
Burl Henley, Director
G. A. Haulk, Member

Staff: 

Agnes Nation		Thomas Taylor			Pauline Luker		
Nettie Stephens		Jenne Fowler			Mrs. Clarence Gray	

SENIORS: 

Dean Brinsfield, President	Carl Eldridge		Joe Greenlee, Salutatorian
Leona Hall			Ida Marie Hays		Doris June Kimrey, V. Pres and Salutatorian
Coleen Loman, Reporter		Gene Morrow, Secretary	
Mourine Plumlee			Lois Wilson

JUNIORS:

Bertie Bailey			Louie Chupco			Eddie Coursey		
Christine Cummings       	Willa Dean Dixon		Clifford Eldredge		
Helen Gaines			Pat Kimrey			Garland Maynard
Carl Morphis			Joe Nall			Myrtle Thompson
Marie Whitaker

SOPHOMORES:

Helen Bailey			A. C. Barnes			Dorothy Blanton
Alfred Deere, Jr.		Esther Gaines			Harold Lasiter
Alice Lemons			Ona Jean Loman			Jackie Moore
Luella Parsons			Marjorie Parsons		Harriet Jo Rider
Donald Smith			June Underhill			Bonnie Wade
James Yeisley

FRESHMAN:	

Emmett Coursey			Fred Deere			Mildred Enslow
J. C. Forbes			Eugene Hale			Marion Moreland
Dean Mainard			Ralph Neill			Lynn Russell
T. J. Russell

7th & 8th GRADES: 

Lowell Adams			Patricia Jones			Bill Moore
Victor Adams			Eunice Jackson			Charles Ray Mount
Bonnie Bailey			Jimmie Knapp			Charles Ray Sawyer
Joe Dave Butner			Joseph Knapp			Clifford Shores
Kenneth Harbeston		Dale Lemons			Bobby Steele
Donald Henley			Haskell Loman			Leo Whitaker
Alta Jones			Coleene Lovelace		Jimmie Yeager

5th & 6th GRADES:

Joy Faye Bell			Jana Lee Fisk			Daisy Shores
Glendale Blanton		Joy Lou Gleason			Mary Shores
Dale Brandt			Norman Knapp			Maurice Stewart
Donald Brandt			Billy Lassiter			Janice Wade
Dorothy Brandt			Delores Lemon			Jimmie Warner
Daniel Coursey			Fred Lindsey			Wanda Lou West
Betty Lou Deere			Thomas Lindsey			Jimmy Dale Williams
Julia Ann Dice			Berman Moore			Joyce Gay Williams
			
3rd & 4th GRADES:

Joyce Adams			Jimmy Henley			Janice Orr
Shirley Bailey			Melva June Houser		Earl Ray Pettit
Curtis Blanton			Kenneth Lasiter			Buddy Sawyer
Betty Jo Brandt			Dorothy Lemon			Janice Pollard
Donald Chaney			Hattie May Lindsey		Betty Lou Shores
JoAnn Dixon			Tommy Love			Rosalie Taylor
Sue Dixon			Peggy Jo Moore			Joy Whitaker
Ora Mae Goodnight		Mona Carol Muirhead		Sandra Williams
Jimmie Halk			Opal Deane Muirhead	

1st & 2nd GRADES:

Joyce Brandt			Andrew Lindsey			Joe Muirhead
Sharon Halk			Joesphine Lindsey		Victor Orr
Joe Dave Harjo			Nancy Lovelace			Jimmie Wayne Shull
Thomas Harjo			Donald Martin			Peggy Ann Steele
Sue Kever			Tommy Middlebrook		Franklin Wilbourn
Virginia Lemon			Carolyn Muirhead  
 

Return to main page                                       Return to School Index

Created by Rebecca Ramsey
Copyright 2001, 2002  by Rebecca Ramsey
Maintained © 2003-2008 Linda Simpson

Updated: Sunday, 16-Mar-2008 17:39:02 CDT