School: Dor-Abby H. S. (Class of 1964)
Transcriber: Robert Lipprandt
bob@wiclarkcountyhistory.org
Surnames: Anderson, Anderson, Baehler, Baxter, Bengford, Brandt, Bumann,
Burtard, Lindau, Buss, Chapman, Copeland, Decker, Denzin, Drinka, Ellenbecker,
Engel, Erickson, Fahrenbach, Feldbruegge, Frane, Fritsche, Galvin, Geary,
Gehrke, Gipp, Goldamer, Gonnering, Graff, Guillaume, Hanne, Hanson, Hess,
Hoffman, Intribus, Jantsch, Jensen, Jeske, Johnson, Juedes, Junker, Kleparski,
Kramer, Kramas, Krause, Laabs, Lindau, Ludwig, Melvin, Merwin, Meyer, Meyer,
Miller, Nicks, Page, Pals, Pecher, Pecher, Peissig, Plockelman, Ploeckelman,
Poehnelt, Schaefer, Schelling, Schemenauer, Schillinger, Schmidt, Schreiber,
Schultz, Sebold, Seefluth, Stacke, Underwood, Venzke, Venzke, Viegut, Waldhart,
Weber, Weideman, Winchell, Wogernese, Zier
----Source: Public Records; 1964 Falconite Yearbook
Senior Class Officers, 1964:
Lindau, Dave K. - Vice President;
Ludwig, Loren L. - President;
Schelling, Dennis - Secretary;
Zier, Rebecca Lucille - Treasurer;
Valedictorian:
Zier, Rebecca Lucille;
Salutatorian:
Anderson, Lyle John;
Betty Crocker Award:
Schaefer, Sharon Marie;
DAR:
Zier, Rebecca Lucille;
Badger Boy State:
Anderson, Lyle John;
Schultz, Leroy;
Badger Girl State:
Zier, Rebecca Lucille;
Class Colors:
Blue & White
Class Flower:
Yellow Rose
Class Motto:
“Tonight we launch, where shall we anchor”
Senior Class of 1964:
Anderson, Kenneth G.; Anderson, Lyle John; Baehler, Donald Jurome; Baxter,
Ronald; Bengford, Larry; Brandt, Carol; Bumann, Jean Florence; Burtard, Sandra
Lee; Buss, Daniel James; Chapman, Kenneth; Copeland, Doris; Decker, Frank
Joseph; Denzin, Karen Jean; Drinka, Theresa; Ellenbecker, Roger W. Engel, Susan;
Erickson, John Talbert; Fahrenbach, Kathleen Ann; Feldbruegge, Agnes Ann; Frane,
Patricia Irene; Fritsche, Donald G.; Galvin, Patrick John; Geary, Sue; Gehrke,
Dan Gary; Gipp, Clifton; Goldamer, Susan Carol; Gonnering, Marlene; Graff,
Robert P. Jr.; Guillaume, Doreen; Hanne, Elaine; Hanson, Caroline J.; Hess,
Nancy T.; Hoffman, Kurt R.; Intribus, Joann Marie; Jantsch, Daniel Paul; Jensen,
Dean; Jeske, Larry James; Johnson, William; Juedes, Karen Ruth; Junker, Barbara
Ann; Kleparski, Nicholas L. Kramer, Dennis Howard; Kramas, Paul H.; Krause,
Donna Mae; Laabs, John; Lindau, Dave K.; Ludwig, Loren L.; Melvin, Bonnie;
Merwin, Lowell H.; Meyer, Donald; Meyer, Mary Ann; Miller, Donna; Nicks, Roger
Edward; Page, Barbara Lynne; Pals, Jeanette May; Pecher, Bonita Jean; Pecher,
Gerald John; Peissig, Darrell J.; Plockelman, Beverly Jean; Ploeckelman, William
C.; Poehnelt, Thomas J.; Schaefer, Sharon Marie; Schelling, Dennis; Schemenauer,
Kathleen Alma; Schillinger, Nancy Ruth; Schmidt, Colleen; Schreiber, Rodney K.;
Schultz, Leroy; Sebold, Gregory M.; Seefluth, Donna; Stacke, Dawn Elayne;
Underwood, Duane V.; Venzke, Roy; Venzke, William E.; Viegut, Judith Ann;
Waldhart, Gail; Weber, Kathleen Delores; Weideman, Alfred; Winchell, Susan Jane;
Wogernese, Dennis; Zier, Rebecca Lucille
© Every submission is protected by the Digital Millennium Copyright Act of 1998.
Show your appreciation of this freely provided information by not copying it to any other site without our permission.
Become a Clark County History Buff
|
|
A site created and
maintained by the Clark County History Buffs
Webmasters: Leon Konieczny, Tanya Paschke, Janet & Stan Schwarze, James W. Sternitzky,
|